Ettevõtte lugu

Kuidas sai leedritoodete ja käsitööjookide valmistamine alguse?

Alguse sai kõik meie naabrinaistest Kristiinast ja Virvest. Kui meie oma perega Hiiumaale kolisime, siis läksime naabritega tutvust tegema. Lahkelt pakuti meile imetabast jooki, leedriõie jooki. Sellest hetkest alates on meie jaoks leedriõite lilleline ja imeline lõhn ja ilu ja maitse üks tõelise suve oluline osa.

Ja siis aastaid hiljem nägi perenaine unenägu. Kus oli imeline pilt sellest kuidas talus on leedriõie istandus. See oli ilus uni. Mõeldud – tehtud! Pool aastat hiljem rajasimegi omale leedriistanduse.

Suuremõisa lossi taime järeltulijatest oleme võtnud seemned ja kasvatanud taimed ja rajanud oma talu maadele leedri istanduse. Mille väge ja võimu me nüüd hoole ja armastusega pudelitesse ja purkidesse paneme.

Sort “Korsor” ja Hiiu-Suuremõisa mõisniku poolt lossiaeda istutatud taimede järeltulijad “Nigra”.

Ja leedri istanduse toodangust valmib juba hulga omapäraseid tooteid.

2017 aastal otsustasime, et on aeg unistused täide viia ja hakata tootma taas Hiiumaal päris oma 100% naturaalset limonaadi.

Ajalugu Hiiumaa limonaadist näitab, et siin on seda toodetud juba ammu, ammu.

Meie esimene limonaad valmib suvistest leedriõitest. Nende imetabane maitse on segatud puhta arteesia allikaveega.

Tulemuseks on tõeliselt hea limonaad!

Naturaalsed käsitöölimonaadid on valmistatud ehtsatest marjadest ja viljadest, kergelt gaseeritud ning mõõduka suhkrusisaldusega.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEEDER – (Sambucus L.) on kuslapuuliste sugukonda kuuluv taime perekond. Leedripuu on tuntud nii ilupõõsana kui ravimarjade kasvatajana. 

Must leeder on Euroopas juba aastatuhandeid üks tähtsamaid ravimtaimi, mille kõiki osasid kasutati paljude tõbede ravimiseks. Leedripõõsas maja ees kaitses nõidade ja kurjade vaimude, samuti pikse ja tule eest. Eestisse jõudis must leeder munkade ja mõisnike abiga ja on oma külmaõrnuse tõttu levinud peamiselt saartel.

Mis ajast Hiiu-Suuremõisas must leeder kasvanud on, pole teada, kuid arvatavasti juba Rootsi ajast (1624), sest taim oli Rootsiski levinud juba keskajal.

Hiiu-Suuremõisas kasvab ta lossi taga ning on seda kindlasti läbi aegade hästi hoidnud!

leedripuu leedriõied leedriois IMG_0528 IMG_0532 IMG_0530 Makers_Brothers_Elderflower_cordial_04 img_7292-web img_1745_smalljarflowers IMG_1519