Alpakadest

mai2014 096

ALPAKAD

* Alpakasid on Lõuna-Ameerika kaamellaste nelja sugukonna loomade seas kõige rohkem. Kuid vallutajad 16. sajandil ei osanud hinnata alpakasid ja tõrjusid neid järjest kõrgemale mägedesse, et teha ruumi Hispaaniast sisse toodud Merino lammastele. Sellega seoses jäi alpakavill tundmatuks 19. sajandi keskpaigani, kuni Briti tekstiilitööstur Sir Titus Salt need loomad avastas. Sellest ajast on alpakavill siidi ja kašmiiri kõrval üks hinnatumaid kiude maailmas.

* Alpakad on märkimisväärselt väiksemad laamadest, kuid suuremad vikunjadest. Erinevalt laamadest ei kasutata neid veoloomadena, vaid kasvatatakse eelkõige villa saamise eesmärgil.

* Alpakade kõrvad on kikkis, ent laamadel on banaanikujulised kõrvad.

* Tänapäevalgi kasvatatakse alpakasid farmides. Neid karjatatakse Andides aasta läbi. Iseloomult on alpakad õrnad, uudishimulikud, intelligentsed ja tähelepanelikud. Karja hoiatavad nad sissetungijate eest sissehingamisel tekkiva valju ja terava, eeslikisa meenutava häälega. Väiksemaid röövloomi võivad nad rünnata, andes esijalgadega hoope ja sülitades.

* Vabaduses elavad alpakad püütakse pügamiseks kinni, seda tehakse iga kahe aasta tagant. Farmiloomi võidakse pügada kaks korda aastas.

* Kõige levimum alpakaliik on teistest selgesti eristuv sirge ja tiheda karvkattega Huacaya. Seda liiki loomad suudavad elada Andides kõige raskemates oludes. Nende vill on tugev ja säbar ning sarnaneb kõige rohkem lambavillaga.

* Pika, krussis ja läikiva karvkattega Suri liiki alpaka vill sobib iseäranis hästi luksusliku mantliriide tootmiseks. Kiud on läikiv, tavaliselt valge ja üsna sirge, mitte eriti elastne ja tundub siidisena.

* Alpakavilla on musta, valget, hallikates ja pruunides toonides. Peruus on määratletud üle 52 värvitooni alpakavilla. Tavaliselt kasutatakse looduslikku tooni villa.

* Alpakavillak on läikiv ja siidine. Villakiud on tuntud kui sooja pidav, kortsumatu, väga hea veeimavusega ja ülipehme. Soojapidavus, mida peetakse lambavillast seitse korda paremaks, tekib tänu kius peituvale liikumatule õhule. Alpakavill ei ole kare nagu lambavill, mis teeb kiu hüpoallergiliseks, ja kuna kiud pole kaetud lanoliiniga, ei tõrju alpakavill vett. Alpakavill pole nii säbar kui lambavill, seega on vähem elastne.

Allikas: internet

Nende vanimaks tänaseni elusaks eellaseks loetakse vicunjasid. Alpakad on suuremad kui vicunjad, kuid väiksemad teistest kameliididest: kaamelitest ja laamadest.

Alpakasid on kahte tõugu: Suri ja Huacaya. Huacaya vill on kohev, suri vill kasvab aga „patsidena“ allapoole.

Alpakad on sotsiaalsed karjaloomad, kes oma loomult on uudishimulikud, kuid pelglikud. Kameliididele omaselt võivad alpakad sülitada. Alpakad teevad erinevaid hääli, enamasti võib kuulda nende „üminat“, täiskasvanud isased loomad võivad kakeldes kriisata. Emased alpakad on tiined  11 kuud. Reeglina sünnib üks järeltulija korraga ja teda nimetatakse kriaks.

Alpakad elavad umbes 20 aastat vanaks. Alpakad on õppimisvõimelised loomad, neid on võimalik õpetada kõndima päitsetega paela otsas.  Alpakasid kasutatakse ka teraapialoomadena.

Alpakad on karjaloomad ja neid tuleks pidada vähemalt kahe-, veel parem kolmekaupa.